Jar v Košiciach bude opäť raz o niečo živšia. Naplno sme rozbehli náhradnú výsadbu za vyrúbané topole na Slaneckej ceste. Za každý vyrúbaný strom vysadíme dva nové. Správa mestskej zelene vysadí ďalších 338 stromov a ešte viac kríkov. Okrem toho kolegovia opäť spravili fantastickú prácu pri sadení kvetov. Prvé narcisy a tulipány už začínajú vykúkať a čoskoro svoju krásu ukážu naplno. Som nesmierne rád, že sa nám každý rok darí zlepšovať stav mestskej zelene. Každý nový strom a krík zlepšuje kvalitu života v meste a pomáha v boji proti klimatickým zmenám, ochladzuje svoje prostredie, znižuje hluk aj prašnosť. Je našimViac stromov, viac kvetov, krajšie Košice dlhodobým cieľom z Košíc robiť čoraz krajšie a zdravšie mesto pre život.
ZA KAŽDÝ VYRÚBANÝ STROM NA SLANECKEJ VYSADÍME DVA NOVÉ
Ustúpiť veľkej rekonštrukcii a rozšíreniu Slaneckej cesty muselo 381 topoľov. Každá stavba, ktorá zapríčiní výrub stromov, musí byť zo zákona vykompenzovaná. Buď finančne alebo náhradnou výsadbou. My sa, v súlade s našim cieľom rozvíjať Košice na zeleno, vždy snažíme voliť druhú možnosť. Aj v tomto prípade ideme dokonca nad rámec zákona a vysadíme viac než dvojnásobný počet stromov, ktoré sme v súvislosti s modernizáciou Slaneckej cesty museli vyrúbať.
Chceme, aby boli stromy súčasťou nášho mesta a potešili čo najviac obyvateľov. Aj pri dokončovaní Slaneckej cesty budeme myslieť na to, aby stromy a zeleň boli súčasťou mestskej časti Nad jazerom aj samotnej Slaneckej cesty. V celkovo ôsmich lokalitách mesta kolegovia vysadia 774 nových stromov. Pôjde o rôzne druhy, najčastejšie o lipu, javor, hrab, dub či pagaštan. Nadväzujeme tak na minulý rok, kedy v košických uliciach pribudlo 573 stromov a takmer 10 000 kríkov.
DBÁME NA LEPŠIU STAROSTLIVOSŤ O KOŠICKÚ ZELEŇ
Novou pomôckou v starostlivosti o mestskú zeleň sú digitálne “zdravotné karty”. Správa mestskej zelene spravuje na území Košíc takmer 50 000 oficiálne evidovaných stromov. Košice sú prvým mestom na Slovensku, ktoré buduje digitálny, interaktívny a dynamický dokument starostlivosti o dreviny. Ide o digitálnu zdravotnú kartu dreviny, ktorá bude obsahovať podrobné informácie o každom jednom strome v meste. Dokument bude slúžiť ako podklad pri plánovaní zásahov a zároveň ako evidencia starostlivosti o strom, so všetkými dôležitými informáciami o jeho živote. Všetky informácie budú online, prístupné verejnosti.
Doteraz kolegovia zmapovali približne 17 000 stromov. So systémom v zmapovaných lokalitách už pracujú zamestnanci podniku napríklad pri orezoch. Okrem pracovníkov v teréne zjednodušuje prácu aj projektantom a arboristom, ktorí dokážu na diaľku zistiť dôležité informácie o jednotlivých stromoch, zmapovať ich stav a pozrieť si históriu zásahov.
KOŠICE SA MENIA NA FAREBNÚ OÁZU
Z cibuľových pásov, ktoré vysadila do trávnikov Správa mestskej zelene v Košiciach, sa stáva raj kvitnúcich narcisov, vykukovať začínajú aj prvé tulipány. Tá pravá krása rozkvitnutých Košíc je ešte pred nami, no už teraz sa môžeme tešiť z tejto jarnej atmosféry. Teším sa na stretnutia s vami v uliciach najkrajšieho mesta na Slovensku.