Odteraz ho už nič nezastaví. Najväčší projekt využitia geotermálnej energie v strednej Európe bude v Košiciach. Tri roky vytrvalej, každodennej práce sa vyplatili. Projekt, o ktorého obrovskom potenciáli sa vie už 25 rokov, no takmer rovnako dlhú dobu ostával zaseknutý, ideme dotiahnuť do konca. Odteraz je národnou prioritou a v najbližších týždňoch naň bude vyhlásená výzva z nových eurofondov. K naplneniu nášho sna o ekologickom teple pre Košice sme tak bližšie ako kedykoľvek predtým. V roku 2026 plánujeme jeho spustenie. Obrovská vďaka patrí všetkým zúčastneným, ktorí boli ochotní načúvať, diskutovať a nakoniec aj konať.
VYTRVALOSŤ SA NÁM (OPÄŤ) VYPLATILA
Status národného projektu sa nerodil ľahko, ale pre úspech projektu bude absolútne kľúčový. V praxi to znamená, že naň bude v najbližších týždňoch vyhlásená eurofondová výzva. Na podporu geotermálnej energie a rozvodov tepla je z Fondu na spravodlivú transformáciu pre územie Košického kraja vyčlenených 56,1 milióna eur. Celkové náklady projektu sa odhadujú na takmer 88 miliónov eur.
Veľmi dobre si spomínam na situáciu spred troch rokov. Zo všetkých strán zaznievalo, ako sa to nedá, že o teplovode z Ďurkova vedia politici len rozprávať, no skutky žiadne. Sami sme videli ako si na ňom naši predchodcovia v minulosti vylámali zuby. To isté však platilo aj o zariadeniach sociálnych služieb, ktoré nikto nedokázal budovať či o chátrajúcom futbalovom štadióne. Špičkové, moderné centrum v Krásnej, prvé po 20 rokoch, však už stojí a komplexná rekonštrukcia KFA je pred dokončením. Mohol by som pokračovať. Naša vytrvalosť a s ňou aj štipka tvrdohlavosti opäť ukazujú, že to celé má zmysel. Že aj náročné projekty sa dajú realizovať, len treba makať. Ďurkov sa zaradí medzi tie najdôležitejšie z nich a ja sa už neviem dočkať, kedy sa tak stane.
V SÚLADE S NAŠOU VÍZIOU ZELENÝCH KOŠÍC BUDÚCNOSTI
Vďaka geotermálnemu zdroju, ktorý má potenciál byť najväčším na Slovensku, by mohol celkový podiel obnoviteľnej energie na výrobe tepla pre Košice dosiahnuť 42 % a pokryť spotrebu tepla pre 171 000 odberateľov. Projekt pritom vytvára do budúcnosti základné predpoklady pre to, aby polovica celkovej výroby tepla pre Košice pochádzala z geotermálnej energie.
Košičania sa ekologického tepla bez drahého uhlia budú reálne dotýkať denno-denne vo svojich radiátoroch a kúpeľniach. Spotreba fosílnych palív (uhlia a plynu) v teplárni sa zníži, čím sa následne až o 54 000 ton ročne znížia jej emisie CO₂. Vďaka podpore fondov z EÚ stabilizujeme ceny tepla a staneme sa moderným, ekologickým mestom, nezávislým od fosílnych palív.