Opäť sa ukázalo, že Košičania maratónom žijú a milujú ho. Takmer 10 000 účastníkov a ďalšie tisíce fanúšikov vytvorili, ako je u nás zvykom, parádnu atmosféru. Po dvoch náročnejších pandemických rokoch sme mohli opäť naplno ukázať, prečo sme skutočne výnimočnou maratónskou destináciou, ktorú si nenechajú ujsť účastníci z celého sveta. Už po tretíkrát bol v Košiciach najrýchlejší Keňan Reuben Kerio. S časom 2:07:15,9h ostal len necelých 15 sekúnd od traťového rekordu.
Ja som si tento rok pre problémy s nohou vybral miesto tradičného polmaratónu „len“ štafetu. Aspoň som tak mohol nechať kľudných hlásateľov, ktorí sa vtedy báli, že či Polaček dobehne a bude mať kto gratulovať víťazom. Teraz nič také nehrozilo a zvládol som to v zdraví. Môžem tak aj touto cestou srdečne pogratulovať každému jednému účastníkovi. Budúci rok nás čaká jubilejný 100. ročník. Už teraz môžem povedať, že vďaka skvelej spolupráci mesta a Maratónskeho klubu chceme z tohto jubilea spraviť udalosť, ktorú si úžasná história Košického maratónu zaslúži.
V KOŠICIACH MÁME UDALOSŤ SVETOVÉHO VÝZNAMU
Košice sú miestom, kde sa organizuje kontinuálne najstarší maratón v Európe. Vo svete má bohatšiu tradíciu len Boston. Pre mňa osobne je jednou z najdôležitejších tradícií Medzinárodného maratónu mieru (MMM) vzdanie holdu velikánom, ktorí sú s našim košickým maratónom spojení. Aj tento rok sme položili kytice na hroby Vojtechovi Bukovskému, ktorý k nám maratón v roku 1924 priniesol, Jánovi Margitovi, ktorý bol čestným predsedom organizačného výboru MMM a vyše päťdesiat rokov patril v rôznych funkciách ku kľúčovým postavám MMM a Arpádovi Račkovi – akademickému sochárovi, vďaka ktorému na Námestí Maratónu mieru pred historickou budovou Východoslovenského múzea v Košiciach stojí pamätník tohto významného podujatia.
Samozrejme nechýbalo ani tradičné zapálenie maratónskeho ohňa, sprievodný program vrátane Expo MMM, Hudobného maratónu, ale pribudla aj nová warm-up zóna. Pridalo sa viac meraných medzičasov a vynovená mobilná aplikácia, z ktorej majú bežci komplexnejšie dáta. Prichystali sme aj nové ocenenia pre najlepších maratóncov. Podľa štartových listín bol tento rok priemerný vek bežcov tesne nad 42 rokov a najstarším účastníkom by mal byť 86 ročný Jozef z Prešova.
CHCEME BYŤ KAŽDÝ ROČNÍK O NIEČO LEPŠÍ
Vďaka úzkej spolupráci Mesta Košice a Maratónskeho klubu sa nám každoročne darí zvyšovať latku. Košický maratón, ako jeden z mála na celom svete, dokázal zachovať kontinuitu aj počas pandemických rokov 2020 a 2021. V tom čase sa podarilo získať aj jedno z najprestížnejších ocenení v podobe Plakety svetového atletického dedičstva.
Medzinárodný maratón mieru v Košiciach je tu s nami už storočie a určite ešte dlho bude. Je neodmysliteľnou súčasťou našej histórie a môžeme naň byť právom hrdí.