Modernizujeme zber odpadu

„Prvé polopodzemné kontajnery sú už hotové a do konca jari budeme mať v Košiciach 40 moderných stanovíšť. Vďaka tomu by odpad zo zberných nádob už nemal končiť na zemi a rozhádzaný po okolí a nemali by sa k nemu dostať ani hlodavce. Verím, že väčší objem nádob na triedené zložky prispeje aj k vyššej miere triedenia odpadu.” 

V polovici septembra 2024 sa v Košiciach začala výstavba prvého zo 40-tich polopodzemných kontajnerovísk. Počas uplynulých troch mesiacov postupne pribúdali v 19 lokalitách v mestských častiach Dargovských hrdinov, Juh, Nad jazerom, Sever, Sídlisko KVP, Sídlisko Ťahanovce, Staré Mesto a Západ.

Cieľom projektu je nahradiť existujúce kontajneroviská, ktoré zaberajú veľkú plochu napríklad na úkor parkovacích miest. Moderné polozapustené nádoby na odpad pôsobia estetickejšie a sú odolnejšie voči vandalizmu. Vďaka ukladaniu odpadu pod úroveň zemského povrchu sa vplyvom nižšej teploty spomalí rozklad baktérií, eliminuje zápach odpadu a takisto sťaží prístup pre škodcov. Zároveň takéto kontajneroviská pôsobia estetickejšie ako klasické stojiská.

Na zemi bude menej rozhádzaného odpadu

Projekt realizuje v spolupráci s mestom Košice a s mestskými časťami spoločnosť Kosit. Mestské časti vytypovali vhodné lokality na umiestnenie kontajnerovísk. Celkové náklady na ich vybudovanie predstavujú sumu 1 milión eur. Doteraz sa preinvestovalo 450 tisíc eur, výstavba ďalších stanovíšť bude pokračovať v jarných mesiacoch. V pláne je aj ďalšie rozširovanie siete podzemných kontajnerovísk.

 

Obyvatelia sídliska Nad jazerom dostali 5 polopodzemných kontajnerov

Na sídlisku Nad jazerom pribudli polopodzemné kontajnery v piatich lokalitách na uliciach Rovníková, Galaktická, Stálicová, Levočská a Sputniková.

V každom stanovišti sú osadené nádoby na zber zmesového komunálneho odpadu a všetkých triedených zložiek odpadov. Pre komunálny odpad sú určené dve nádoby s objemom 5 m3, na zber papiera slúži jedna nádoba s rovnakým objemom. Zvyšné triedené zložky, papier a sklo, majú zberné nádoby s objemom 2,4 m3. Na zber kuchynského bioodpadu slúžia obyvateľom dve štandardné 240-litrové nádoby. Obsah kontajnerov sa vyprázdňuje pomocou špeciálnej zvozovej techniky, zberového vozidla s hydraulickou rukou. Mesto Košice zabezpečuje celkovo vývoz z približne 1500 kontajnerových stojísk.

 

Zdielať:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Pozrite si online

mohlo by Vás zaujímať

Podobné články

Mestské byty ponúkame sociálne slabším

Pani upratovačka Katarína Gonosová je samoživiteľka. Vo svojom neľahkom živote si už prešla rôznymi príkoriami, po ktorých musela aj so svojimi najbližšími ísť do Krízového

Modernizujeme zber odpadu

V polovici septembra 2024 sa v Košiciach začala výstavba prvého zo 40-tich polopodzemných kontajnerovísk. Počas uplynulých troch mesiacov postupne pribúdali v 19 lokalitách v mestských

Šetríme na zimnej údržbe

Mesto Košice v posledných rokoch každú zimu spúšťa projekt Adoptuj si chodník a zarábaj. Do osvedčenej mobilnej aplikácie Zimná údržba sa dá opätovne zaregistrovať každoročne